Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Alakazam ex (SVP Black Star Promos 050/225) – värde och köpguide

Alakazam ex – SVP Black Star Promos 050/225 (Pokémonkort)
Alakazam ex

SVP Black Star Promos050/225

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Alakazam ex är ett Pokémonkort med sällsyntheten Promo i SVP Black Star Promos från 2023, nummer 050/225. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,81 € (≈ 9 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 34 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
0,81 €
I kronor
≈ 9 kr
Rörelse 7 d mot 30 dStabilt (3 %)
Snitt 7 dagar
0,81 €≈ 9 kr
Snitt 30 dagar
0,79 €≈ 9 kr
Lägsta
0,04 €≈ under 1 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
SVP Black Star Promos
Nummer
050/225
Sällsynthet
Promo
Kategori/typ
Pokémon, Stage2Psykisk (Psychic)
HP
310
Illustratör
Mitsuhiro Arita
Utgivning
2023-03-31
Serie
Scarlet & Violet

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Utvecklas från Kadabra

Attacker

    • Colorless
    • Colorless
    Mind Jack90+ i skada

    This attack does 30 more damage for each of your opponent's Benched Pokémon.

    • Psychic
    • Psychic
    Dimensional Hand120 i skada

    This attack can be used even if this Pokémon is on the Bench.

Svaghet
Mörker (Darkness)×2
Resistens
Kamp (Fighting)-30
Reträttkostnad
1

Regleringsmärke: G

  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

34
Värde (35 %)
23
Sällsynthet (25 %)
30
Popularitet (20 %)
55
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
50
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Alakazam ex?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Alakazam-kort

Alla 31
  • Alakazam – Skyridge 2/144 (Pokémonkort)
    Alakazam

    Skyridge2/144

    510 € (≈ 5 750 kr)Nedgång−50 %
  • Alakazam EX – Fates Collide 125/124 (Pokémonkort)
    Alakazam EX

    Fates Collide125/124

    144 € (≈ 1 630 kr)
  • Alakazam E4 LV.X – Rising Rivals 103/111 (Pokémonkort)
    Alakazam E4 LV.X

    Rising Rivals103/111

    128 € (≈ 1 440 kr)Uppgång+25 %
  • Alakazam – Legendary Collection 1/110 (Pokémonkort)
    Alakazam

    Legendary Collection1/110

    88,04 € (≈ 995 kr)Uppgång+62 %
  • Alakazam ex – 151 201/165 (Pokémonkort)
    Alakazam ex

    151201/165

    81,38 € (≈ 920 kr)
  • Alakazam

    SkyridgeH01

    50,70 € (≈ 570 kr)Nedgång−13 %
  • Alakazam – Base Set 1/102 (Pokémonkort)
    Alakazam

    Base Set1/102

    50,36 € (≈ 570 kr)Uppgång+19 %
  • Alakazam – Mysterious Treasures 2/123 (Pokémonkort)
    Alakazam

    Mysterious Treasures2/123

    37,74 € (≈ 425 kr)Nedgång−55 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i SVP Black Star Promos

Hela setet
  • Charmander – SVP Black Star Promos 044/225 (Pokémonkort)
    Charmander

    044/225

    52,27 € (≈ 590 kr)Nedgång−13 %
  • Paradise Resort – SVP Black Star Promos 045/225 (Pokémonkort)
    Paradise Resort

    045/225

    119 € (≈ 1 340 kr)Nedgång−34 %
  • Bulbasaur – SVP Black Star Promos 046/225 (Pokémonkort)
    Bulbasaur

    046/225

    1,25 € (≈ 14 kr)Uppgång+37 %
  • Charmander – SVP Black Star Promos 047/225 (Pokémonkort)
    Charmander

    047/225

    1,17 € (≈ 13 kr)Nedgång−12 %
  • Squirtle – SVP Black Star Promos 048/225 (Pokémonkort)
    Squirtle

    048/225

    1,76 € (≈ 20 kr)
  • Zapdos ex – SVP Black Star Promos 049/225 (Pokémonkort)
    Zapdos ex

    049/225

    0,84 € (≈ 9 kr)
  • Snorlax – SVP Black Star Promos 051/225 (Pokémonkort)
    Snorlax

    051/225

    18,77 € (≈ 210 kr)
  • Mewtwo – SVP Black Star Promos 052/225 (Pokémonkort)
    Mewtwo

    052/225

    109 € (≈ 1 230 kr)Nedgång−23 %
  • Mew ex – SVP Black Star Promos 053/225 (Pokémonkort)
    Mew ex

    053/225

    108 € (≈ 1 220 kr)
  • Greninja ex – SVP Black Star Promos 054/225 (Pokémonkort)
    Greninja ex

    054/225

    2,44 € (≈ 28 kr)Nedgång−7 %
  • Kangaskhan ex – SVP Black Star Promos 055/225 (Pokémonkort)
    Kangaskhan ex

    055/225

    6,79 € (≈ 77 kr)Uppgång+12 %
  • Charizard ex – SVP Black Star Promos 056/225 (Pokémonkort)
    Charizard ex

    056/225

    9,09 € (≈ 105 kr)

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Alakazam ex (SVP Black Star Promos 050/225) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,81 € (≈ 9 kr), uppdaterad 2026-09-27. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Alakazam ex från SVP Black Star Promos sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Promo" och Samlarpoäng 34 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Alakazam ex?

Alakazam ex har 2 attacker: Mind Jack (kostnad 2× Colorless, 90+ i skada) och Dimensional Hand (kostnad 2× Psychic, 120 i skada). Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Alakazam ex är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 050/225 och setsymbolen för SVP Black Star Promos stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Alakazam ex i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 050/225 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen