Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Hisuian Avalugg (Astral Radiance 048/189) – värde och köpguide

Hisuian Avalugg – Astral Radiance 048/189 (Pokémonkort)
Hisuian Avalugg

Astral Radiance048/189

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Hisuian Avalugg är ett Pokémonkort med sällsyntheten Rare i Astral Radiance från 2022, nummer 048/189. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,07 € (≈ 1 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 17 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
0,07 €
I kronor
≈ 1 kr
Rörelse 7 d mot 30 d
Snitt 7 dagar
0,08 €≈ 1 kr
Snitt 30 dagar
0,10 €≈ 1 kr
Lägsta
0,02 €≈ under 1 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

USA-marknad (TCGplayer)
$0.23

Prisindikation från TCGplayer (USD), uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
Astral Radiance
Nummer
048/189
Sällsynthet
Rare
Kategori/typ
Pokémon, Stage1Vatten (Water)
HP
140
Illustratör
Kagemaru Himeno
Utgivning
2022-05-27
Serie
Sword & Shield

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Utvecklas från Bergmite

Förmåga

  • AbilityMassive Ice

    This Pokémon takes 30 less damage from attacks (after applying Weakness and Resistance).

Attack

    • Water
    • Water
    • Colorless
    • Colorless
    Mountain Gale100+ i skada

    If a Stadium is in play, this attack does 120 more damage. Then, discard that Stadium.

Svaghet
Metall (Metal)×2
Resistens
–
Reträttkostnad
3
The armor of ice covering its lower jaw puts steel to shame and can shatter rocks with ease. This Pokémon barrels along steep mountain paths, cleaving through the deep snow.

Regleringsmärke: F

  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

17
Värde (35 %)
0
Sällsynthet (25 %)
25
Popularitet (20 %)
20
Setets betydelse (10 %)
60
Konstverk (10 %)
10
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Hisuian Avalugg?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Avalugg-kort

Alla 6
  • Avalugg – Forbidden Light 30/131 (Pokémonkort)
    Avalugg

    Forbidden Light30/131

    0,51 € (≈ 6 kr)Uppgång+12 %
  • Avalugg – Steam Siege 37/114 (Pokémonkort)
    Avalugg

    Steam Siege37/114

    0,51 € (≈ 6 kr)
  • Avalugg – Flashfire 31/106 (Pokémonkort)
    Avalugg

    Flashfire31/106

    0,27 € (≈ 3 kr)
  • Avalugg – Evolving Skies 45/203 (Pokémonkort)
    Avalugg

    Evolving Skies45/203

    0,04 € (≈ under 1 kr)
  • Avalugg – Chaos Rising 024/86 (Pokémonkort)
    Avalugg

    Chaos Rising024/86

    0,03 € (≈ under 1 kr)

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i Astral Radiance

Hela setet

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Hisuian Avalugg (Astral Radiance 048/189) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 0,07 € (≈ 1 kr), uppdaterad 2026-09-27. På den amerikanska marknaden (TCGplayer) ligger marknadspriset kring $0.23. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Hisuian Avalugg från Astral Radiance sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Rare" och Samlarpoäng 17 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Hisuian Avalugg?

Hisuian Avalugg har en attack: Mountain Gale (kostnad 2× Water + 2× Colorless, 100+ i skada). Kortet har också förmågan Massive Ice. Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Hisuian Avalugg är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 048/189 och setsymbolen för Astral Radiance stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Hisuian Avalugg i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 048/189 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen