Hoppa till innehåll
TCGkort.se

Victini ex (SVP Black Star Promos 142/225) – värde och köpguide

Victini ex – SVP Black Star Promos 142/225 (Pokémonkort)
Victini ex

SVP Black Star Promos142/225

Kort- och setbilder via TCGdex. © Pokémon/Nintendo/Creatures/GAME FREAK – visas för identifiering.

Kort svar

Victini ex är ett Pokémonkort med sällsyntheten Promo i SVP Black Star Promos från 2023, nummer 142/225. Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 7,88 € (≈ 89 kr), uppdaterad 2026-09-27. Kortet får Samlarpoäng 38 av 100. Det verkliga priset beror på skick och version – kontrollera alltid aktuellt pris hos säljaren innan du köper.

Värde och prisindikation

Cardmarket-trend
7,88 €
I kronor
≈ 89 kr
Rörelse 7 d mot 30 dUppgång+7 %
Snitt 7 dagar
8,53 €≈ 96 kr
Snitt 30 dagar
7,95 €≈ 90 kr
Lägsta
3,50 €≈ 40 krLägsta annons, oftast sämre skick

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Kortfakta

Set
SVP Black Star Promos
Nummer
142/225
Sällsynthet
Promo
Kategori/typ
Pokémon, BasicEld (Fire)
HP
190
Illustratör
Saki Hayashiro
Utgivning
2023-03-31
Serie
Scarlet & Violet

Data: TCGdex

Kortets text

Korttexten återges på engelska som på kortet.

Attacker

    • Fire
    Strafe30 i skada

    You may switch this Pokémon with 1 of your Benched Pokémon.

    • Fire
    • Fire
    • Colorless
    Victory Flame220 i skada

    During your next turn, this Pokémon can't attack.

Svaghet
Vatten (Water)×2
Resistens
–
Reträttkostnad
1

Regleringsmärke: G

  • Ej tillåten i Standard
  • Tillåten i Expanded

Data: TCGdex

Samlarpoäng

Redaktionell poäng 0–100, inte en prisprognos.

38
Värde (35 %)
52
Sällsynthet (25 %)
30
Popularitet (20 %)
20
Setets betydelse (10 %)
30
Konstverk (10 %)
50
Så räknar vi Samlarpoäng

Var kan du köpa Victini ex?

Söklänkarna är vanliga länkar, inte annonslänkar – vi får ingen ersättning för dem. Sökresultaten kan innehålla andra versioner av kortet, så kontrollera set, nummer och skick innan du köper.

Kontrollera äkthet före köp

Värdefulla kort kopieras. Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och var vaksam på priser som verkar för bra för att vara sanna. Använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Fler Victini-kort

Alla 39
  • Victini – White Flare 172/86 (Pokémonkort)
    Victini

    White Flare172/86

    497 € (≈ 5 620 kr)Uppgång+17 %
  • Victini – Black Bolt 171/86 (Pokémonkort)
    Victini

    Black Bolt171/86

    477 € (≈ 5 390 kr)Nedgång−5 %
  • Victini – XY Black Star Promos XY189 (Pokémonkort)
    Victini

    XY Black Star PromosXY189

    58,56 € (≈ 660 kr)
  • Victini – XY Black Star Promos XY117 (Pokémonkort)
    Victini

    XY Black Star PromosXY117

    25,29 € (≈ 285 kr)Nedgång−9 %
  • Victini – Legendary Treasures 23/113 (Pokémonkort)
    Victini

    Legendary Treasures23/113

    17,36 € (≈ 195 kr)Uppgång+20 %
  • Victini VMAX – Battle Styles 165/163 (Pokémonkort)
    Victini VMAX

    Battle Styles165/163

    11,96 € (≈ 135 kr)Nedgång−5 %
  • Victini – Noble Victories 14/101 (Pokémonkort)
    Victini

    Noble Victories14/101

    9,21 € (≈ 105 kr)Uppgång+92 %
  • Victini – Noble Victories 15/101 (Pokémonkort)
    Victini

    Noble Victories15/101

    9,21 € (≈ 105 kr)Uppgång+92 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Fler kort i SVP Black Star Promos

Hela setet
  • Bouffalant – SVP Black Star Promos 136/225 (Pokémonkort)
    Bouffalant

    136/225

    8,62 € (≈ 97 kr)
  • Horsea – SVP Black Star Promos 137/225 (Pokémonkort)
    Horsea

    137/225

    2,79 € (≈ 32 kr)Uppgång+20 %
  • Porygon2 – SVP Black Star Promos 138/225 (Pokémonkort)
    Porygon2

    138/225

    1,33 € (≈ 15 kr)Uppgång+15 %
  • Latias – SVP Black Star Promos 139/225 (Pokémonkort)
    Latias

    139/225

    0,99 € (≈ 11 kr)Uppgång+14 %
  • Tinkaton – SVP Black Star Promos 140/225 (Pokémonkort)
    Tinkaton

    140/225

    0,31 € (≈ 4 kr)
  • Noctowl – SVP Black Star Promos 141/225 (Pokémonkort)
    Noctowl

    141/225

    3,92 € (≈ 44 kr)Uppgång+8 %
  • Miraidon ex – SVP Black Star Promos 143/225 (Pokémonkort)
    Miraidon ex

    143/225

    6,59 € (≈ 74 kr)Nedgång−11 %
  • Gouging Fire ex – SVP Black Star Promos 144/225 (Pokémonkort)
    Gouging Fire ex

    144/225

    1,08 € (≈ 12 kr)
  • Raging Bolt ex – SVP Black Star Promos 145/225 (Pokémonkort)
    Raging Bolt ex

    145/225

    1,37 € (≈ 15 kr)Nedgång−5 %
  • Iron Crown ex – SVP Black Star Promos 146/225 (Pokémonkort)
    Iron Crown ex

    146/225

    1,04 € (≈ 12 kr)
  • Iron Boulder ex – SVP Black Star Promos 147/225 (Pokémonkort)
    Iron Boulder ex

    147/225

    0,82 € (≈ 9 kr)Uppgång+7 %
  • Miraidon – SVP Black Star Promos 148/225 (Pokémonkort)
    Miraidon

    148/225

    5,16 € (≈ 58 kr)Nedgång−17 %

Prisindikation från Cardmarket via TCGdex, uppdaterad 2026-09-27. Inte en köpkurs – kontrollera aktuellt pris hos säljaren.

Vanliga frågor

Vad är Victini ex (SVP Black Star Promos 142/225) värt?

Cardmarkets trendpris ger en prisindikation på 7,88 € (≈ 89 kr), uppdaterad 2026-09-27. Det är inte en köpkurs: skick, språk och tryckvariant påverkar priset, och samlarvärde kan gå både upp och ner.

Är Victini ex från SVP Black Star Promos sällsynt?

Kortet har sällsyntheten "Promo" och Samlarpoäng 38 av 100. Sällsynthet är bara en del – skick, tryckvariant och popularitet påverkar värdet minst lika mycket.

Vilka attacker har Victini ex?

Victini ex har 2 attacker: Strafe (kostnad 1× Fire, 30 i skada) och Victory Flame (kostnad 2× Fire + 1× Colorless, 220 i skada). Korttexten återges på engelska som på kortet.

Hur vet jag om Victini ex är äkta?

Jämför tryck, textur, baksida och stavning med kända äkta exemplar och kontrollera att numret 142/225 och setsymbolen för SVP Black Star Promos stämmer. Var extra vaksam om priset verkar för bra för att vara sant, och använd vår checklista för äkta eller falska kort.

Var kan jag köpa Victini ex i Sverige?

Enskilda kort (singles) hittar du hos specialiserade TCG-butiker, på Cardmarket och på Tradera. Sök på kortnamnet och numret 142/225 så hittar du rätt version, och räkna med frakt och skick när du jämför säljare.

Läs vidare

TCGkort.se är en oberoende guide för samlarkort. Vi är inte anslutna till, sponsrade av eller godkända av Nintendo, The Pokémon Company, Wizards of the Coast, Disney, Bandai, Konami eller andra rättighetsinnehavare. Varumärken används endast för att beskriva respektive produkter.

Få koll på nya set, guider och erbjudanden

Ett nyhetsbrev för svenska samlare. Ingen spam – avsluta när du vill.

Intressen